Hopp til hovedinnhold

Kunglig invigning av fiskväg byggd av Kanonaden Entreprenad

För Kanonaden Entreprenad började arbetet långt före fiskvägen tog form. Innan själva konstruktionen kunde byggas behövde vattenflödet ledas bort och dammen tätas för att skapa en arbetsyta där maskiner och personal kunde arbeta. Det blev en av projektets mest krävande delar.

– Det var mycket jobb i början bara med att stänga av dammen så att man kunde utföra själva jobbet, säger Peter Thuresson, platschef på Kanonaden Entreprenad.

En grupp barn i reflexvästar och vuxna promenerar längs en stig vid ett vattendrag, omgivna av grönska under en molnig himmel.
Invigningen av det återöppnade vattensystemet lockade många besökare till Oppeby kvarn. Kanonaden Entreprenad har utfört arbetet med den fiskväg som utgör satsningens sista etapp.Photo: Kicki Nilsson

Att bygga i vatten

Maskinisten och underentreprenören Roger Tagesson genomförde stora delar av arbetet och för honom blev det tydligt tidigt att projektet skiljde sig från ett vanligt anläggningsjobb. Uppdraget var att forma en passage som både fungerar för fiskvandring och klarar vattenflöden över tid.

– Man gräver som ett vanligt dike, men sedan klär man hela diket med erosionsskydd så att inte vattnet spolar sönder det, säger Roger Tagesson.

Barn och vuxna vistas vid en stenlagd fiskväg med rinnande vatten, omgiven av träd och grönska.
Kanonaden Entreprenad har utfört arbetet med fiskvägen vid Oppeby kvarn, som formats med natursten, varierade flöden och mjuka svängar för att smälta in i landskapet och skapa en naturlig vandringsväg för fisken.Photo: Kicki NIlsson

Utöver funktion ställdes också krav på hur fiskvägen upplevsi sin omgivning. Den skulle smälta in i landskapet och på sikt bli en naturlig del av vattendraget.

– Det skulle se naturligt ut. Det skulle inte se ut som att någon har gjort någonting, säger Roger Tagesson.

Rinnande vatten passerar mellan stora naturstenar i en fiskväg, med grönska och en röd träbyggnad i bakgrunden.
Natursten, varierade vattenflöden och mjuka former gör att fiskvägen smälter in i landskapet vid Oppeby kvarn. Vid anläggningen användes i stor utsträckning material som redan fanns på plats.Photo: Kicki Nilsson

På naturens villkor

För att nå dit användes natursten och material som redan fanns i området, samtidigt som sträckningen formades med mjuka svängar och variation i flödet.

– Det var jättekul. Vi hade höjderna i maskinen, men i sträckningen fick man lite fria händer, säger han.

Arbetet följde en plan, men förutsättningarna gjorde att mycket behövde lösas längs vägen. Vattenflöden, markförhållanden och materialval påverkade hur arbetet kunde genomföras i praktiken.

– Det blir mer att man får fundera än att bara köra, säger Peter Thuresson.

För Tranås Energi var valet av entreprenör avgörande, inte minst eftersom arbetet ställde särskilda krav.

– Det gäller att hitta en entreprenör som förstår det här med vatten. Det är väldigt speciellt att jobba i vatten, och där kände vi oss trygga med Kanonaden Entreprenad, säger Magnus Lundberg, projektledare på Tranås Energi.

En man pekar ut något i naturmiljön för kungen under invigningen av fiskvägen vid Oppeby kvarn.
Magnus Lundberg, projektledare på Tranås Energi, guidar kung Carl XVI Gustaf under invigningen av fiskvägen vid Oppeby kvarn – den sista pusselbiten i satsningen som öppnat 2,5 mil vattenväg för vandrande fisk.Photo: Kicki Nilsson

Han lyfter särskilt hanteringen av den kanske mest kritiska delen i projektet.

– Det var en utmaning att få dammvallen tät. Men Kanonaden Entreprenad löste det så att vi kunde jobba vidare torra, säger Magnus Lundberg.

För Kanonaden Entreprenad innebar projektet att utförandet behövde anpassas efter platsens miljö.

– I den här typen av projekt räcker det inte att bygga något som fungerar rent tekniskt. Det måste också samspela med naturen, med vattnet och med de miljövärden som finns på platsen, säger Lars-Erik Järvmark, HMS-chef på Kanonaden Entreprenad.

Förtroende i praktiken

Att kunna arbeta utan att vatten läcker in var avgörande, både för genomförandet och för att minimera påverkan på omgivningen. Enligt Magnus Lundberg är det just samspelet mellan beställare och entreprenör som varit avgörande för slutresultatet.

– Samråd och samarbete har varit en röd tråd genom hela projektet. Alla behöver förstå varandra och vad vi vill uppnå, säger han.

Rinnande vatten passerar genom en trumma i en stenlagd slänt, med grönska runt omkring och besökare i bakgrunden.
Arbetet vid Oppeby kvarn krävde både tekniska lösningar och anpassning till platsen. En viktig del var att styra vattenflödet rätt och skapa en passage som håller över tid.Photo: Kicki Nilsson

Tranås Energi har byggt flera liknande passager i systemet. Enligt Magnus Lundberg har erfarenheterna gjort att arbetet utvecklats längs vägen.

– Vi har byggt ett antal sådana här, och vi har blivit bättre och bättre. Jag tycker att det här är det bästa hittills. Det blev väldigt bra faktiskt, och vi är väldigt nöjda med utfallet, säger han

För Peter Thuresson är det också något särskilt med projekt som lämnar synliga avtryck efter sig.

– Man blir stolt. Det här är något som blir kvar för framtiden, säger han.

En leende man i hatt och kostym står mellan två personer framför en röd trävägg och samtalar under ett evenemang.
Kung Carl XVI Gustaf deltog vid invigningen efter att Tranås Energis vd Niklas Johansson bjudit in kungahuset.Photo: Kicki Nilsson