Att skapa ordning och struktur är något som genomsyrar både Gintares arbetsliv och vardag. Genom att noga planera och förbereda sig hanterar hon det oväntade med lugn och fokus.
– Jag trivs bäst, både på jobbet och hemma, när jag har en plan. Genom att lägga mycket tid på att planera har jag lättare att hantera det som är oväntat. Som HMS-K-chef ska jag hjälpa organisationer att hantera kluriga frågor och situationer, och som småbarnsförälder vet jag att man inte kan ha kontroll över allt. Därför är det viktigt att ha kontroll över det som är känt, så att man enklare kan hantera det okända, säger hon.
För i grund och botten handlar det om att säkra kvalitet, miljö och arbetsmiljö och skapa en arbetsplats där medarbetarna trivs.
– Förutom regelverk och rutiner handlar jobbet även om att bygga förtroende och bidra till en positiv arbetsmiljö där alla trivs och vill prestera sitt bästa, säger hon.