Hopp til hovedinnhold

Magnus – bygger infrastrukturen alla behöver men sällan ser

Att se till att vattnet rinner, att reningen fungerar och att allt fortsätter snurra i det tysta är vardag för Magnus Wahlqvist, projektchef på AF Bygg Syd. I knappt fyra år har han lett byggandet av vatten- och avloppsanläggningar som får samhället att fungera, från reningsverk och vattenverk till pumpstationer.

– Det är mycket som pågår under ytan, bokstavligt talat. Men det är också det som gör jobbet roligt, att veta att det man bygger faktiskt påverkar alla, varje dag, säger Magnus.

När han inte är på något av projekten i södra Sverige hittar man honom gärna på Österlen, där familjens sommarstuga erbjuder en annan sorts byggprojekt, lite pyssel, lite natur och mycket lugn.

Person i varselkläder och hjälm arbetar i ett runt betongrör på en byggarbetsplats. Armering och byggmaterial syns i bakgrunden.
Magnus Wahlqvist på plats i ett VA-projekt där mycket av arbetet sker under ytan – bokstavligt talat – där resultatet påverkar samhället varje dag.Photo: Kicki Nilsson

Från beställare till byggare

Intresset för konstruktion byggdes tidigt. Magnus pappa var snickare och efter bygglinjen på gymnasiet blev det naturligt att läsa vidare inom samma ämne. Innan han kom till AF Bygg Syd satt Magnus på andra sidan bordet. Som beställare på VA SYD samarbetade han med AF i flera projekt. 
 – Jag jobbade många år som beställare på VA SYD, ett kommunförbund här i Skåne. Det var faktiskt så jag först kom i kontakt med AF Bygg Syd då vi gjorde flera projekt tillsammans, jag fick ett bra intryck av hur de jobbade.

När möjligheten dök upp att ta steget över till byggsidan kändes det naturligt.
 – Jag kände att det var dags att testa byggsidan. Det var rätt steg.

Att han själv har suttit på beställarstolen är en styrka och erfarenhet han bär med sig varje dag.
 – Jag vet hur deras vardag ser ut och vad som kan bli en utmaning. Det gör det lättare att skapa förståelse och hitta lösningar som fungerar i längden.

Två personer sitter vid ett bord och går igenom ritningar och dokument. I förgrunden ligger en pärm med projekthandlingar.
För projektchefen Magnus Wahlqvist är planering, samordning och uppföljning en central del av vardagen, där många beslut tas långt innan bygget syns ute på plats.Photo: Kicki Nilsson

Lagarbete framför allt

Rollen som projektchef handlar mycket om samordning, planering och uppföljning. Men framför allt om människor.
– Jag försöker underlätta för våra platschefer ute på byggena, så att de kan fokusera på det de ska. Mitt jobb är att se till att teamet fungerar och att alla har rätt förutsättningar, förklarar han.

Flygfoto över en byggarbetsplats vintertid med betongkonstruktioner, schakt, armering och byggmaskiner.
VA-projekt i stor skala där Magnus Wahlqvist ansvarar för helheten, från planering till färdig anläggning som ska fungera i decennier.Photo: Kicki Nilsson

Magnus beskriver AF Bygg Syd som en öppen och familjär arbetsplats.
– Vi är inte så många, men det gör att vi har nära kontakt. Det är lätt att lyfta luren, hjälpas åt och dela erfarenheter mellan projekten. Det är en av våra styrkor.

Spetskompetens i det dolda

VA-anläggningar är sällan något folk tänker på, men som kräver en unik byggkompetens. Just den kompetensen har AF Bygg Syd gjort till sin nisch.
– I grunden handlar det mycket om betongarbete. Flera av dem som var med och startade företaget hade byggt simbassänger, och det är faktiskt ganska likt. Det ska vara tätt, noggrant och utfört med precision.

Med tiden har teamet blivit allt mer specialiserat. Erfarenheten från hundratals projekt har gett en fingertoppskänsla för hur VA-anläggningar fungerar, inte bara byggtekniskt utan även i drift. Att förstå processerna och ställa rätt frågor i rätt tid är något Magnus återkommer till.
– Vi har lärt oss mycket om VA-processen, vad som är viktigt och vad som kan ställa till problem om man inte ser det i tid. Det gör att vi kan ligga steget före och undvika onödiga hinder längs vägen, säger han.

Två personer i varselkläder och hjälm står utomhus och studerar ritningar på en byggarbetsplats.
I takt med att VA-projekten blivit större och mer komplexa har Magnus Wahlqvist och hans team utvecklat den erfarenhet och processförståelse som krävs för att möta kraven.Photo: Kicki Nilsson

Säkerhetsarbetet löper som en röd tråd genom projekten. Det handlar inte bara om att skydda personalen under byggtiden utan även om att skapa trygga miljöer för dem som ska arbeta i anläggningarna långt efter att bygget är klart.
– Vi hanterar höjder, tunga lyft och trånga utrymmen. Då gäller det att vara noga med rutinerna och att föregå med gott exempel. Slarvar man själv så gör någon annan det också.

Han har en saklig men varm syn på ledarskap. För honom handlar det om att visa vägen, inte om att peka. I rollen som projektchef är närvaron på plats en självklar del av arbetet.

Blicken framåt

Just nu leder Magnus flera större projekt, bland annat i Trelleborg och Knislinge. De representerar en ny nivå för AF Bygg Syd med mer komplexa anläggningar, högre krav och större ansvar.
– Det är lite större projekt än vad vi gjort tidigare och det är alltid roligt att utvecklas vidare. Vi kan fortfarande bli bättre på mycket och det är den drivkraften som gör jobbet kul.

Behovet av nya VA-anläggningar är stort i hela landet, berättar han. Många byggdes på 1960- och 70-talet och mycket av infrastrukturen står inför en omfattande upprustning.
 – Det gör att branschen har mycket att göra framöver och det känns bra att få vara med och bidra. 

När arbetsveckan är över väntar stugan på östkusten, en plats långt från byggrapporter och möten men ändå inte helt olik hans vardag.
– Även en mindre stuga kräver sitt underhåll. Jag tycker det är avkopplande att planera och fixa med den. Närheten till vattnet och naturen är också ett plus.